Jak przebiega sprawa o rozwód?

Jak przebiega sprawa o rozwód?

Decyzja o rozwodzie to jedno z bardziej stresujących wydarzeń w życiu – zarówno samych małżonków, ich dzieci.
Niestety bywa tak, że sytuacja między małżonkami nie pozostawia już złudzeń – dalsze trwanie małżeństwa nie jest już możliwe. Gdy podejmowane próby ratowania małżeństwa zawiodą, nie pozostaje nic innego jak wnieść do sądu powództwo o rozwód.
Postępowanie wszczyna małżonek, który składa osobiście lub przez swojego adwokata pozew o rozwód. Najlepiej zadbać o to, aby korzystać z usług dobrego prawnika, który zadba o to, aby pozew złożony został bez tzw. „braków formalnych”.
Jeżeli małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci, powód powinien w treści uzasadnienia wskazać, jakiego rozstrzygnięcia domaga się w kwestii uregulowania władzy rodzicielskiej nad dziećmi. Powinno się wskazać, przy którym z małżonków małoletni będą każdorazowo zamieszkiwać, jakiej wysokości alimentów domaga się na rzecz każdego z małoletnich dzieci od pozwanego, lub też jaką kwotę sam zobowiązuje się płacić tytułem alimentów.
W treści pozwu rozwodowego małżonek domagający się rozwodu może nadto zawrzeć swoje żądanie dotyczące
– podziału majątku wspólnego,
– sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania po prawomocnym orzeczeniu rozwodu,
– eksmisji jednego z małżonków ze wspólnego mieszkania.

Dobry adwokat doradzi jakie jeszcze żądania zawrzeć w pozwie.
Pozew rozwodowy należy złożyć w dwóch egzemplarzach – jeden znajdzie się w aktach sprawy, drugi będzie doręczony pozwanemu.

Co dołączyć do pozwu?

Do pozwu o rozwodowego należy dołączyć:
– odpisu aktu małżeństwa,
– odpisów aktów urodzenia małoletnich dzieci,
– zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach,
– opłatę od pozwu.

W treści pozwu powód powinien również zgłosić wnioski dowodowe, tj. wskazać dowody na poparcie przywołanych w uzasadnieniu okoliczności.
Pozew rozwodowy należy skierować do sądu okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jeżeli chociaż jedno z małżonków w okręgu tym ma jeszcze miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. W przeciwnym wypadku pozew należy złożyć w sądzie okręgowym, w okręgu którego mieszka obecnie pozwany. Gdyby jednak miejsce zamieszkania pozwanego małżonka nie było powodowi, pozew rozwodowy należy skierować do sądu okręgowego, w okręgu którego mieszka powód.

Rozwód Zielona Góra adwokat

W Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze sprawy o rozwód rozpoznaje Wydział I Cywilny.

Sądem właściwym jeśli chodzi o sprawy rozwodowe jest wydział cywilny sądów okręgowych, więc dla osób mieszkających w takich miastach województwa lubuskiego jak Żary, Żagań, Nowa Sól, Krosno Odrzańskie czy Świebodzin sądem właściwym będzie Sąd Okręgowy w Zielonej Górze.

Dla mieszkańców pozostałych miast województwa lubuskiego, takich jak Gorzów Wielkopolski, Międzyrzecz, Słubice sądem właściwym jest Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim. Oczywiście reprezentujemy Klientów przed tym Sądem.

Nasza Kancelaria Adwokacka reprezentuje Klientów w postępowaniach rozwodowych z takich miast województwa dolnośląskiego jak Głogów, Lubin, Legnica. Sądem właściwym jest w tych przypadkach Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Legnicy.

Należy ponadto pamiętać, że Sąd nie orzeknie rozwodu, jeżeli:
– na skutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci,
– byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,
– orzeczenia rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozpadu pożycia małżeństwa, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód.

W celu umówienia spotkania prosimy o telefon:

Adwokat Michał Motała 695 668 775

Adwokat Katarzyna Nabożna-Motała 888 77 99 40

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin naszej strony poświęconej rozwodom, podziałom majątku i szeroko rozumianemu prawu rodzinnemu : http://www.rozwodzielonagora.pl/

One thought on “Jak przebiega sprawa o rozwód?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *